Jak poprawić komunikację z klientami dzięki programowi KD Max V6?
Praca „na zlecenie” ma swoje dobre i złe strony. Każdy projektant z pewnością ceni sobie możliwość swobodnego wykonywania swoich obowiązków bez nadzoru pracodawcy. Wszędzie jednak od czasu do czasu pojawiają się drobne problemy. Zlekceważone mogą przeistoczyć się w kłopotliwe nieporozumienia.
By tego uniknąć należy zadbać o prawidłową komunikację z klientem. Źle zbudowana relacja między zleceniodawcą, a zleceniobiorcą może znacznie rozciągnąć naszą pracę w czasie i doprowadzić do nieodwracalnych komplikacji. Zwłaszcza w branży meblarskiej. Gdy zdobędziemy już zaufanie klienta i zajmiemy się realizacją projektu, warto mieć opracowany dobry schemat komunikacji oraz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. W tej sytuacji z pomocą przychodzi nam profesjonalny program do projektowania i wizualizacji KD Max.
Dlaczego KD MAX jest odpowiednim rozwiązaniem?
Jest to wielofunkcyjne narzędzie, które nie ogranicza się jedynie do projektowania, ale pozwala w przemyślany sposób przedstawić klientowi nasze projekty. Łatwość pracy w programie umożliwia w krótkim czasie stworzenie wizualizacje na najwyższym poziomie. Profesjonalne silniki renderujące, korzystające z technologii Radiosity/Raytrace oraz Photon idealnie oddają właściwości materiałów takich jak szkło, metal, drewno, których naturalny wygląd zwykle jest trudny do osiągnięcia. Wizualizacje tworzymy dwuetapowo. W pierwszej kolejności przeliczamy ustawienia światła i cieni, a następnie ustawiamy parametry materiałów, położenie kamery bez ponownego przeliczania światła.
Takie rozwiązanie znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Automatyczne generowanie raportów ilościowych, dokumentacji technicznej pozwala nam na przygotowanie wielu wariantów, dzięki czemu doprecyzowanie projektu przebiega sprawniej, a klient ma z czego wybierać. Jednocześnie samo narzędzie nie ma skomplikowanej formy, a jego użycie może zostać ograniczone zaledwie do kilku kliknięć. Obszerna biblioteka modeli 3D polskich i zagranicznych producentów, z możliwością dodawania modeli zewnętrznych pomaga tworzyć aktualnie modne wnętrza jak i kreować swój własny styl.
W jaki sposób prezentować swój projekt?
Każdy klient jest inny, przyzwyczajony do innych form kontaktu. Pomimo szczerej sympatii do każdego z nich warto ograniczyć długotrwałe rozmowy i sprawnie obrać swój sposób przedstawienia projektu. Dzięki wykorzystywanej w KD Maxie nowoczesnej technologii mamy wiele opcji do wyboru:
– Podstawową funkcją każdego profesjonalnego programu do projektowania wnętrz jest tworzenie wizualizacji. Dobre ustawienie światła oraz materiałów pozwala na osiąganie realizmu na poziomie zdjęć. Poza zwykłą wizualizacją pomieszczenia KD Max daje możliwość zapisu obrazu do popularnej formy 3D. Dla zwolenników kina 3D, telewizji 3D robimy wizualizacje 3D. Program pozwala niemal „dotknąć projektu”, a klient czuje się jakby był już w swoim nowym pomieszczeniu.
– Gdy wizualizacja to za mało lub gdy zauważymy, że klient jest fanem nowinek technologicznych tworzymy Panoramę 360. Tym sposobem uzyskamy efekt ruchomego obrazu w dowolnym pomieszczeniu, a efekt możemy wysłać klientowi mailem. Panorama będzie do otwarcia za pomocą przeglądarki, w zaciszu domowym klienta lub dowolnym innym miejscu z dostępem do internetu. Dla posiadających smartfony z żyroskopem polecamy okulary VR, które nie dość, że świetnie obrazują klientowi naszą wizję to zwykle wzbudzają niesamowitą ciekawość i zainteresowanie. Aby otworzyć przykładową panoramę 360, kliknij tutaj >
– Alternatywą wyżej wymienionych sposobów prezentacji jest animacja, zwłaszcza w jakości HD. Dobrze jest ją wykorzystać w sytuacji, gdy chcemy wyróżnić coś, co może obronić nasze wnętrze w oczach inwestora. Może to być również kolejny, ciekawy element w naszym portfolio.
– Pomimo profesjonalnego podejścia i zebrania maksymalnej ilości informacji na temat zlecenia, projektant rzadko może mieć pewność, że jego koncepcja będzie tą ostateczną. Często jest tak, że klient sam nie wie czego chce. Dopiero w momencie otrzymania konkretnych propozycji decyduje się na konkretne rozwiązania. W takiej sytuacji najlepiej byłoby podejść do tematu asekuracyjnie i mieć przygotowanych kilka wariantów.
Przygotowanie każdej propozycji osobno zajmuje niestety dużo niezwykle cennego dziś czasu. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzi dodatkowa aplikacja iScan. Na jednej wizualizacji jesteśmy w stanie przygotować wiele wariantów kolorystycznych oraz materiałowych, a następnie (już w obecności klienta) jednym kliknięciem przedstawiamy swoje propozycje bez konieczności ponownego renderowania.
Nie można zapomnieć, że wizualizacje, animacje czy panoramy to końcowy efekt wizualny naszej pracy. Projekt przede wszystkim musi być praktyczny i możliwy do wykonania przez wykonawcę. Szczegółowa dokumentacja techniczna może spędzać sen z powiek, jednak jest elementem niezbędnym, a przygotowanie jej wcale nie musi być takie trudne jak się wydaje. Program KD Max automatycznie generuje rzuty pomieszczenia wraz z wymiarami. Poza różnymi widokami mebli można uzyskać również rozrys blatów wraz z uwzględnieniem otworów na sprzęty AGD czy układ instalacji wod-kan-gaz. Każdy z wygenerowanych rysunków wykonawczych można edytować i opisywać. Możemy wprowadzać własne preferencje dla oznaczeń, zachowując przy tym przejrzystą i elegancką formę.
Z łatwością generujemy raporty ilościowe wykorzystanych elementów, liczbę formatek wraz z ich charakterystyką, włączając w to cenę, wymiary czy powierzchnię. Plik otrzymujemy w popularnym formacie excell, co pozwala nam na dalszą edycję, tj. wprowadzenie danych projektu, klienta czy logo firmy. Pracując w branży meblarskiej możemy skorzystać z opcji nanoszenia zarysu mebli wrazz wymiarami na wizualizację. Otrzymaną dokumentację drukujemy w dowolnym formacie, skali lub zapisujemy w pliku .pdf, aby otrzymać czytelną i spójną prezentację w formie elektronicznej.
Wszystkie wymienione powyżej funkcje zoptymalizowane są w taki sposób, aby ich używanie było proste i szybkie. Profesjonalny program do projektowania nie musi mieć skomplikowanego i mało czytelnego interfejsu. Ergonomia pracy ma bezpośrednie przełożenie na komunikację z klientem. Projektant nie musi skupiać całej swojej uwagi na obsłudze programu. Może jednocześnie przygotowywać prezentację i rozmawiać. Efekty naszej pracy widoczne są w krótkim czasie, w dodatku w formie w jakiej dany klient tego wymaga.