Funkcjonalne wyposażenie wnętrza szafy
Szafa to ważny element każdego mieszkania. Powinna być funkcjonalna, przestrzenna oraz estetyczna. Bardzo ważne jest, aby była skrojona dokładnie na miarę potrzeb użytkowników. Jak powinna zostać wyposażona? Przyjrzymy się, jak powinno wyglądać funkcjonalne wyposażenie wnętrza szafy.
Drążek
Drążek to podstawowy element niemal każdej szafy. Jest on najwygodniejszy do przechowywania wiszących rzeczy. W funkcjonalnej szafie stosuje się różne rodzaje drążków. Mogą być umieszczone jeden nad drugim – co sprawdzi się do przechowywania rzeczy krótkich lub pojedynczo – w strefie gdzie planujemy przechowywać suknie i płaszcze.
Długość drążka nie powinna być większa niż 1 m. Przekroczenie tego wymiaru może spowodować uginanie się pod ciężarem ubrań. Zdarza się również, że wnętrze szafy jest zbyt wąskie. Wtedy rozwiązaniem może być drążek poprzeczny. Stosuje się go w formie klasycznej lub wygodniejszej – wysuwanej. W drugim przypadku chowanie i wyciąganie ubrań jest zdecydowanie wygodniejsze.
Analizując zastosowanie praktycznego drążka do szafy, nie możemy pominąć pantografu. Jest to opuszczany drążek wieszakowy, który pozwala zagospodarować przestrzeń szczególnie w wysokich garderobach i szafach. Takie rozwiązanie warto brać pod uwagę w szczególności, jeżeli użytkownikami mają być osoby o niskim wzroście.
Wieszaki
Znając potrzeby użytkowników szafy, można od razu w jej wnętrzu zaplanować dedykowane wieszaki. Wykorzystanie ich podniesie funkcjonalność i ułatwi użytkowanie. W zależności od potrzeb mogą to być wieszaki na torebki, krawaty, paski, czy spodnie. Są to elementy, które można zamontować do gotowych rozwiązań, ale najlepiej zaplanować je na etapie projektowania.
Różnego rodzaju wieszaki montuje się do wnętrza szafy. Najbardziej wygodne są te, wyposażone w system do wysuwania – podobnie jak w przypadku drążków poprzecznych. Najważniejsze jest odpowiednie wpasowanie wieszaka w przestrzeń – np. miejsca na paski i krawaty mogą wypełnić wąskie przestrzenie szafy.
Szuflady i półki
Szuflady i półki to kolejne, obowiązkowe elementy każdej szafy. Ich wielkość uzależniona jest od przeznaczenia. Półki mogą być wąskie, szerokie, głębokie lub płytkie. Układ może być dowolny, należy jednak pamiętać, żeby nie były zbyt szerokie. Podobnie jak w przypadku zbyt długiego drążka, półki również mogą się nieestetycznie wyginać pod ciężarem ubrań.
Dobrą praktyką jest stosowanie różnego rodzaju organizerów. Takie rozwiązania pomagają w zachowaniu ładu i porządku w szafie. Dzięki nim szuflady mogą stać się wygodną przestrzenią do przechowywania bielizny, krawatów, biżuterii czy pasków.
Szczególnym rodzajem szuflady może być sejf. Odpowiednio wkomponowany we wnętrze szafy może stanowić skuteczne zabezpieczenie dla cennych przedmiotów. Jego wymiary powinny być uzależnione od zapotrzebowania użytkowników, ale także dostosowane do wielkości szafy.
Przechowywanie butów
Szafa służy najczęściej do przechowywania ubrań, ale użytkownicy często decydują się także na umieszczanie tam butów. Dlatego dobrze jest zaplanować przestrzeń przeznaczoną na półki na buty lub prawidła (stojaki). Ważne jest, aby dobrać odpowiedni materiał, z jakiego będzie wykonana półka (np. chromowana), ale przede wszystkim, aby była odpowiedniego rozmiaru – dopasowanego np. do wysokości kozaków.
Przechowywanie sprzętów
Przestrzeń szafy powinna mieścić nie tylko ubrania i buty, ale nierzadko również sprzęty, takie jak odkurzacz czy żelazko. Aby sprzęt zajmował jak najmniej miejsca, warto zastosować odpowiednie uchwyty, np. na rurę do odkurzacza. Dzięki temu urządzenia wypełnią mniejszą przestrzeń. Najczęściej uchwyty mocowane są do ścianek szafy.
Lustro
Lustro często jest elementem umieszczanym na zewnętrznej części szafy. Jest to rozwiązanie praktyczne, które także powoduje wrażenie większej przestrzeni w pomieszczeniu. Nie wszyscy jednak chcą mieć lustro na froncie szafy. Dla takich osób, funkcjonalnych rozwiązaniem może być np. lustro obrotowo-wysuwane. Jest praktyczne i zajmuje mało miejsca.
Rodzaje szaf
Wyposażenie szafy uzależnione jest od jego przeznaczenia. Inaczej będzie zaprojektowana szafa wyłącznie do przechowywania garderoby, a inaczej „domowy magazyn”, w którym musimy pomieścić niemal wszystko.
Dopasowanie szafy do potrzeb użytkowników to często nie lada wyzwanie dla projektanta. W pierwszej kolejności konieczne jest zbadanie potrzeb klientów, następnie odpowiednie zagospodarowanie każdego dostępnego centymetra. W przypadku funkcjonalnej szafy każdy detal ma znaczenie. Dlatego dużym ułatwieniem dla projektanta może być program wyposażony w moduł szaf wnękowych, np. KD Max.
KD Max to program do projektowania mebli oraz wnętrz. Pozwala na automatyzację wielu procesów, co oszczędza czas projektanta. Chcesz wiedzieć więcej na temat rozwiązania KD Max? Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie.
tel. 12 312 59 94
tel kom. 506 043 811
e-mail: info@kdmax.pl