Jak maksymalnie wykorzystać miejsce w szafkach kuchennych?
Szafki kuchenne to przestrzenie, w których niełatwo jest zachować ład i porządek. W efekcie, z braku miejsca na kolejne przedmioty kuchenne, nawet rzadko używane sprzęty lądują na blatach – zmniejszając obszar roboczy i wprowadzając chaos w pomieszczeniu. Można temu (przynajmniej częściowo) zaradzić, jeszcze na etapie projektowania. Jak maksymalnie wykorzystać miejsce w szafkach kuchennych? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.
1. Systemy cargo
Systemy cargo można odnaleźć w wielu kuchniach. Dlaczego cieszą niesłabnącą popularnością już od kilku lat? Głównie ze względu na wygodę i funkcjonalność. Cargo występuje w dwóch podstawowych wariantach: wysokim i niskim. Można je wpasować w nawet niewielkie i niestandardowe przestrzenie, co stanowi ich ogromny atut.
Cargo składają się z koszy, pojemników i relingów. Ich zaletą jest to, że zawartość szafki można wysunąć na zewnątrz. Dzięki temu nawet głębokie i wąskie szafki, które w innym wypadku byłyby niewykorzystane, z cargo stają się funkcjonalne.
2. Systemy narożne
Szafki narożne często są trudne do zagospodarowania. Jeżeli mamy jednak takie do dyspozycji, dobrą praktyką jest zastosowanie specjalnych, dedykowanych systemów narożnych. Mają one specyficzny kształt nerki. Każdą półkę można osobno wyciągnąć, co daje swobodny dostęp do najodleglejszych zakamarków szafki. Dzięki wykorzystaniu pozornie niedostępnych przestrzeni szafek, możemy oszczędzić sporo miejsca.
Systemy narożne zapewniają łatwy dostęp do każdego schowanego w nich przedmiotu, co przekłada się na zwiększenie realnej ilości miejsca w kuchni. Jest to szczególnie ważne, jeżeli do dyspozycji mamy niewielką kuchnię, w której każdy centymetr jest na wagę złota i nie można pozwolić sobie na „niewykorzystane” przestrzenie.
3. Wkłady do szuflad
Szuflady znajdują się praktycznie w każdej kuchni. Jak sprawić, żeby ich przestrzeń była maksymalnie wykorzystana? Najlepiej jest zastosować różnego rodzaju wkłady i organizery. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, co chcemy w danej przestrzeni przechowywać. Zazwyczaj zależy to od miejsca, w którym szuflada się znajduje oraz od jej wielkości.
W szufladach najczęściej przechowuje się sztućce. Popularne jest zastosowanie organizerów – niestety nie zawsze idealnie dopasowanych do szuflady i przechowywanych tam przedmiotów, co przekłada się na stratę miejsca. Wkład powinien wypełniać całą przestrzeń – aby można ją było w pełni wykorzystać. Ciekawym rozwiązaniem są także systemy, które można modyfikować w zależności od potrzeby.
Szuflady można także wykorzystać do przechowywania talerzy. Ułożone luzem będą się przesuwać, ale jeżeli zastosujemy specjalną wkładkę lub uchwyt, może okazać się to o wiele wygodniejszy i bardziej ergonomiczny sposób niż układanie stosów w szafce.
4. Kosze na śmieci
W większości standardowo zaprojektowanych kuchni kosz na śmieci mieści się… pod zlewem! Dla wielu osób jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Niemniej jednak również przestrzeń przeznaczona na śmieci, czy odpady kuchenne powinna być odpowiednio zagospodarowana – zwłaszcza w erze segregowania odpadów.
Prostym i wygodnym rozwiązaniem jest wkomponowanie w szafkę lub szufladę odpowiedniego modelu sortownika na śmieci. Dobrze jest wybrać taki system, w którym jest od razu wyznaczone miejsce na środki czystości. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowych haczyków po wewnętrznej stronie szafki – można na nich zawiesić dodatkowe pojemniki lub np. ścierki.
5. Podstawy na półki
Zdarza się, że mamy do dyspozycji wysokie szafki kuchenne, w których przechowywane są niskie przedmioty. Aby w pełni wykorzystać w takim przypadku miejsce, nie trzeba wymieniać mebli – wystarczy zaopatrzyć się w podstawki na półki. Mają one różne rozmiary, więc można dopasować je do indywidualnych potrzeb. W efekcie otrzymujemy możliwość „piętrowego” układania naczyń, bez ingerencji w strukturę mebli.
6. Kuchenna szafa wnękowa
Zupełnie innym, ale ostatnio coraz częściej wybieranym systemem do przechowywania w kuchni jest szafa wnękowa. Może w pełni zastąpić klasyczne szafki. Niektórzy cenią sobie to rozwiązanie za estetykę – komponując ją w całość kuchni tak, aby się nie wyróżniała.
Niezależnie od gustów, nie można odmówić szafie wnękowej funkcjonalności. Odpowiednio rozmieszczone strefy pozwalają na przechowywanie praktycznie wszystkiego – naczyń, produktów spożywczych, a także sprzętów AGD. Zdarza się, że szafa wnękowa skutecznie zastępuje spiżarnię.
Możliwości na maksymalne wykorzystywanie miejsca w szafkach kuchennych jest wiele. Warto o nich pamiętać już na etapie projektowania. Często zdarza się, że w trakcie użytkowania kuchni, domownicy dokupują kolejne sprzęty i potrzebują coraz więcej miejsca. Dobrze jest wziąć to pod uwagę już na samym początku.