Jak prawidłowo projektować szafy wnękowe?
Profesjonalne projektowanie szafy wnękowej jest dużym wyzwaniem. Należy odpowiednio zaplanować wiele elementów, pamiętając jednocześnie o ograniczonej powierzchni, ergonomii i wygodzie użytkownika. Jak zrobić to prawidłowo? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu.
Gdzie wstawić szafę wnękową?
Pierwsze pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przed zaprojektowaniem szafy wnękowej to… gdzie ją wstawić! Najlepiej jest wykorzystać taką przestrzeń, którą trudno zagospodarować w inny sposób. Są to wszelkiego rodzaju wnęki, skosy, czy niezagospodarowane ściany. Przy odpowiednim zaplanowaniu i zaprojektowaniu szafy, może ona poprawić proporcje pomieszczenia!
Etap wkomponowania szafy w przestrzeń wymaga niejednokrotnie kreatywności od projektanta. Możliwości jest wiele, szafa może być np. wbudowana pomiędzy dwie wysokie ściany, lub podzielona przestrzenią holu, co da nam dostęp z dwóch stron.
Odpowiednie wymiary
Odpowiednie wymiary to podstawa dobrego projektu. Ta sama zasada dotyczy również szaf wnękowych. W przypadku szafy należy skoncentrować się na dostępnej przestrzeni, ale jednocześnie trzeba zachować komfort użytkowników i funkcjonalność mebla. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, co będzie w niej przechowywane. Deska do prasowania? Drabina? Te przedmioty muszą mieć zapewnioną odpowiednią ilość miejsca.
Jeżeli projektujesz szafę na własne potrzeby, musisz zastanowić się, jak ma być wykorzystywana. Jeżeli jednak projektujesz ją na zlecenie klienta, konieczny jest dokładny wywiad. Kto będzie trzymał w niej swoje rzeczy? Jakiego wzrostu są użytkownicy? To wszystko jest niezwykle istotne pod względem ergonomii.
Optymalna głębokość wnęki szafy powinna wynosić 70 cm. Mniejsze rozmiary mogą prowadzić do pogniecenia ubrań, a w najgorszym wypadku nawet do uszkodzenia przez drzwi. Należy jednocześnie pamiętać, że ok. 10 cm głębokości zajmują drzwi przesuwne. Nie zabierają one przestrzeni przed szafą, tylko wewnątrz. Jeżeli nie mamy miejsca na taką głębokość we wnęce, warto rozważyć wieszak poprzeczny. Ważna jest także szerokość drzwi, która powinna mieścić się od 60 cm do 120 cm.
Półki na ubrania powinny być oddalone o 25 do 40 cm. Dla wygody użytkownika często półki na dole i na górze mają większy rozstaw, niż te na wysokości wzroku – warto o tym pamiętać, projektując szafę wnękową. Ważne są także półki na buty. Ich optymalna wysokość to:
- Kozaki damskie: ok. 45 cm
- Buty męskie: ok. 30 cm
- Pozostałe obuwie: ok. 20 cm
Kolejne ważne wymiary dotyczą drążka na ubrania. Jego wysokość uzależniona jest od garderoby, jaka ma zostać na nim zawieszona. Przyjmuje się, że drążek na płaszcze i długie suknie powinien zostać zamocowany na wysokości ok. 170 cm, na kurtki, marynarki i spódnice ok. 120 cm, a na koszule, podkoszulki i spodnie 100 cm.
Ważne są także wymiary półek dodatkowych, np. na deskę do prasowania, czy odkurzacz. Optymalne wymiary takiej przestrzeni to ok. 25-40 cm szerokości, w zależności od przedmiotów, jakie ma pomieścić. Ważne są także rozmiary szuflad. Najczęściej mierzą maksymalnie 80 cm i są wysokie na 10-25 cm.
Jak widać, większość wymiarów uzależniona jest od potrzeb użytkownika szafy. Od przedmiotów, jakie chce w niej trzymać, ale także od jego wzrostu i przyzwyczajeń. Należy wziąć pod uwagę potrzeby i przewidzieć, jakie rozwiązanie okaże się najbardziej ergonomiczne. Tylko w ten sposób można zapewnić komfort.
Projektowanie szafy wnękowej w programie KD Max
Program do projektowania mebli i wnętrz KD Max jest pożytecznym narzędziem dla projektantów szaf wnękowych. System pozwala na budowanie szaf bez konieczności kupowania dodatkowych modułów. Projektowanie szafy wnękowej w KD Max odbywa się w module 3D. Dzięki temu wszystkie modyfikacje i wizualizacje mają miejsce w jednym programie, bez potrzeby wykorzystywania dodatkowych, płatnych rozwiązań.
Wygodną opcją jest możliwość edycji wszystkich elementów składowych szafy na dowolnym etapie. Program KD Max umożliwia pełną edytowalność drzwi przesuwnych. W zależności od indywidualnych potrzeb można zmienić: grubość szprosów, materiał każdego elementu, ilość skrzydeł, rodzaje prowadnic oraz sposób położenia drzwi względem korpusu. Praktycznie każdy element może być dostosowany do wymagań użytkownika.
Istotne jest również to, że korzystając z biblioteki można wyposażyć szafę w:
- Elementy dodatkowe typu: kosze, drążki, pudełka, szuflady;
- Elementy dekoracyjne: ręczniki, ubrania, wieszaki.
Chcesz poznać wszystkie możliwości programu KD Max? Zadzwoń lub napisz do nas, a nasi eksperci odpowiedzą na każde Twoje pytanie dotyczące programu.
tel. 12 312 59 94
tel kom. 506 043 811
e-mail: info@kdmax.pl