Jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię?
Każdy z nas ceni sobie wygodę i oszczędność czasu, szczególnie w miejscu, w którym spędzamy sporą część dnia. Bez wątpienia takim miejscem jest kuchnia. To w niej przygotowujemy posiłki, przechowujemy produkty spożywcze, czy też spotykamy się z resztą domowników. Dobrze o tym pamiętać w momencie projektowania kuchni i wykorzystać podstawowe zasady ergonomii przypisane temu pomieszczeniu.
Projektanci wnętrz stają naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują indywidualnie dobrane koncepcje, uwzględniające takie czynniki jak ilość spędzonego czasu w kuchni, przeważnie wykonywane czynności, ilość osób zazwyczaj przebywających w pomieszczeniu itp. Przygotowywanie posiłków w tak przemyślanym miejscu nie będzie kojarzyło się tylko z codziennym obowiązkiem, a będzie sprawiało przyjemność .
Po przeprowadzeniu odpowiedniej analizy domyślamy się, jaki styl kuchni najlepiej wpasuje się w upodobania klienta. Dla osób kochających wspólne gotowanie może być to wykorzystanie wyspy kuchennej, czy też większej ilości blatów roboczych. Niektórzy lepiej czują się w otwartej przestrzeni, a dla innych bezdyskusyjnym elementem kuchni jest stół, który gwarantuje rodzinną atmosferę i wygodne miejsce spotkań domowników. Jedną z podstawowych zasad ergonomii kuchni jest zasada ergonomicznego trójkąta.
Możemy wyróżnić 3 strefy stanowiące wierzchołki trójkąta: strefa przechowywania (lodówka/zamrażarka/spiżarnia), strefa zmywania (zlew/zmywarka) i strefa gotowania (kuchenka/blat roboczy). Odpowiednio zachowane odległości pomiędzy poszczególnymi wierzchołkami zapewniają sprawne poruszanie się po kuchni i łatwość pracy. Trójkąt świetnie funkcjonuje w kuchniach dwurzędowych, w kształcie litery „U”, litery „L” czy też z wyspą kuchenną. Zabudowa w linii prostej mile widziana jest w niewielkich wnętrzach i w otwartych przestrzeniach – pomimo mniejszej praktyczności, świetnie prezentuje się pod względem wizualnym. Są to ogólnie przyjęte zasady.
Projektując kuchnię musimy pamiętać, że jedną z najważniejszych rzeczy jest uwzględnienie indywidualnych upodobań klienta i uwarunkowań pomieszczenia. By temu sprostać osoba przygotowująca projekt musi być zaopatrzona w odpowiednie narzędzia tj. oprogramowanie do projektowania np. KD Max V6.
Pozwala on na precyzyjne projektowanie kuchni z uwzględnieniem zasad ergonomii i profesjonalne przedstawienie projektu klientowi. Jest to wielofunkcyjne narzędzie, umożliwiające tworzenie fotorealistycznych wizualizacji. Swobodne projektowanie mebli z możliwością definiowania wymiarów gabarytowych, kształtu to podstawowa funkcja programu KD Max V6, niezbędna do stworzenia projektu kuchni zgodnego z zasadami ergonomii.
Definiowanie paneli, konfigurowanie ich grubości, głębokości, wstawianie drążków, szuflad czy koszy cargo pozwala na przygotowanie projektu „szytego na miarę”. Pomimo szczerej sympatii do każdego klienta skracamy długotrwałe rozmowy korzystając z kilku możliwości przedstawienia naszego projektu.
Oprócz standardowego sposobu czyli fotorealistycznych wizualizacji, wykonać możemy animację, czy panoramę 360˚ korzystając z technologii Virtual Reality. Program stawia na oszczędność czasu w obszarze przygotowywania dokumentacji technicznej czy raportów ilościowych. Jest to narzędzie, które z pewnością zainteresuje każdego adepta sztuki projektowania, jak i doświadczonego projektanta.