7 najpopularniejszych gatunków drewna do produkcji mebli
Drewno od dawna wykorzystywane jest powszechnie do produkcji mebli. Chociaż obecnie coraz częściej bywa zastępowane przez materiały drewnopochodne i tworzywa sztuczne, nadal jest materiałem cenionym i ponadczasowym. Zwłaszcza, że posiada wiele rozmaitych gatunków i zastosowań.
Wszystkie gatunki drewna oczywiście posiadają swoje zalety i wady. Część z nich bardziej nadaje się do blatów, a część lepiej sprawdzi się w przypadku paneli i podłóg. Jeszcze inne wykorzystamy do produkcji mebli. W tym artykule opiszemy najpopularniejsze gatunki drewna do tworzenia mebli dostępne w naszej strefie klimatycznej, gdyż gatunki egzotyczne takie jak np. drewno lite wciąż nie są zbyt powszechnie stosowane.
Dąb
Zaczynamy od dębu, czyli gatunku cieszącego się dużą popularnością w realizacjach. Najczęściej służy do tworzenia blatów kuchennych oraz łazienkowych. Z dębu można wykonać piękne i ponadczasowe fronty mebli oraz drzwi, schody i podłogi. Zaletą tego materiału jest ładny ciepły kolor, pasujący do obecnych trendów wnętrzarskich, a także twardość , trwałość , brak szkodników drążących drewno.
Jeśli chodzi o wady, to dąb jest materiałem trudnym w obróbce głównie przez twardość. Cechuje go również podatność na ciemnienie, zwłaszcza przy kontakcie z wodą, dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie powierzchni oraz dbanie o nią.
Buk
Buk to gatunek drewna, który sprawdza się do produkcji parkietu oraz mebli giętych, takich jak krzesła i fotele. Co ciekawe stare meble z drewna buku, pochodzące z lat 60 i 70 XX często są odnawiane i spotykane również w nowoczesnych wnętrzach. Ich ponadczasowy design nadal jest w modzie i wzbudza ciekawość klientów.
Odradza się używania drewna bukowego do blatów kuchennych. Często materiał ten (nawet odpowiednio sezonowany) potrafi zmienić swój kształt w dość drastyczny sposób.
Jesion
To wspaniałe drewno doceniane jest za swoją piękną barwę, strukturę i twardość zbliżoną do dębu. Przy odpowiednim zabarwieniu dobrze go imitujące. Jesion najczęściej z racji swoich walorów stosowane na podłogi i schody. Trochę rzadziej na fronty meblowe.
Sosna
Sosna to najpowszechniejszy materiał stosowany zarówno w budownictwie, jak i meblarstwie. Materiał niedrogi (bynajmniej w stosunku do innych gatunków drewna) Sosna w meblarstwie znajduje zastosowanie praktycznie wszędzie tam gdzie wymagania odnośnie wytrzymałości materiałów nie są zbyt wysokie, począwszy od łóżek a skończywszy na frontach meblowych.
Drewno sosny charakteryzuję się ciekawym usłojeniem, a łatwa obróbka tworzy z niego idealny surowiec dla rozpoczynających pracę z drewnem domorosłych majsterkowiczów.
Modrzew
Modrzew to jeden z najładniejszych gatunków drewna. Delikatny różowo-czerwony kolor doskonale pasuje np. do tarasów czy elewacji. Dużym atutem jest również wytrzymałość. Meble wykonane z modrzewia będą prawie tak wytrzymałe, jak te wykonane z dębu. Nie przepadają za nim owady żerujące na drewnie.
Modrzew charakteryzuje go wysoka odporność na wilgoć z racji dużej zawartości żywic. Jego trwałość w stanie suchym, czyli na przykład w mieszkaniu wynosi około 1800 lat. Z kolei zanurzone w wodzie z czasem kamienieje, przez co trwałość obniża się do 500 lat. Meble z modrzewia bardzo często można spotkać u naszych rodzimych górali, którzy bardzo go sobie chwalą.
Świerk
Można powiedzieć, że świerk dorównuje popularnością sośnie. Jego zastosowanie to modna w latach 70 i 80 boazeria rzadziej natomiast meble choć i tutaj nasi górale potrafią z niego zrobić wszystko.
Orzech
Orzech charakteryzuje się pięknym usłojeniem i ciepłą barwą. Jest to drewno twarde i trwałe oraz niestety drogie. Dlatego używany jest najczęściej jako fornir, a nie drewno lite. Piękne forniry drewna orzechowego z pewnością będą będą ozdobą każdego domu. Fronty fornirowane orzechem nadadzą wnętrzu niepowtarzalny charakter, gdyż nie sposób spotkać dwóch identycznych. Praktycznie każda kłoda ma swój unikalny wzór.
Podsumowanie
Do produkcji mebli stosowanych jest wiele gatunków drewna. W tym artykule opisaliśmy jedynie te najpowszechniej używane i łatwo dostępne. Pamiętajmy, że wybierając konkretny gatunek zawsze warto wziąć pod uwagę jego słabe i mocne strony, aby dobrać go do oczekiwań klienta. Jedno jest pewne, w rękach fachowca odpowiednie drewno może zmienić się w piękne i ponadczasowe meble, które będą służyć klientom i cieszyć ich oczy przez długie lata.