4 popularne pułapki czyhające na projektantów kuchni i mebli
Projektowanie kuchni i mebli kuchennych to złożone i ciekawe zajęcie, które może dostarczyć mnóstwo satysfakcji. Na młodych projektantów i stolarzy jednak co rusz czeka wiele potencjalnych pułapek, w które niestety łatwo wpaść bez odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i wyobraźni. Warto więc poznać je zawczasu, aby móc uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie realizacji projektu.
W tym artykule przedstawiamy 4 popularne pułapki czyhające na osoby stawiające pierwsze kroki w projektowaniu kuchni i mebli kuchennych.
Pułapka 1: Instalacja wodno-kanalizacyjna za zmywarką
Pierwszą popularną pułapką jest umiejscowienie osobnych odpływów i przyłączy bezpośrednio za zmywarką. To podstawowy błąd, jako że zmywarka musi być praktycznie zawsze dosunięta do ścian. Warto mieć również na uwadze, że margines luzu przy meblach standardowej głębokości jest bardzo niewielki.
Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie umieszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej w szafce pod zlewozmywakiem , a następnie podłączenie do niej zmywarki.
Pułapka 2: Piekarnik i gniazdko do jego przyłączenia
Równie częstą pułapką jest umieszczenie gniazdka do przyłączenia piekarnika bezpośrednio za nim, co uniemożliwia dosunięcie go do ściany. Bezpiecznie będzie wstawić gniazdko w szafce obok lub przy podłodze za cokołem. Projektując meble kuchenne, należy pamiętać także o odpowiednim oznaczeniu wszystkich przyłączy.
Pułapka 3: Meble sięgające sufitu i wysoka zabudowa lodówki
Meble sięgające sufitu czy wysoka zabudowa lodówki w słupku mogą oczywiście wydawać się nowoczesnym pomysłem i ładnie wyglądać w projekcie oraz na tzw. zdjęciach „inspiracjach” od inwestorów. Stanowią jednak kolejną popularną pułapkę projektową.
Gdzie tu pułapka? Odpowiedź brzmi, w braku wentylacji za zabudowaną chłodziarką. Może to prowadzić do przegrzewania się sprzętu, a w rezultacie do jego awarii lub skrócenia żywotności.
Aby rozwiązać ten problem, warto np. dodać nad zabudową lodówki blendę z frezowaniem lub kratką.
Pułapka 4. Lewitujące półki
Zdarza się, że inwestorzy oczekują bardzo długich półek na całą ścianę z niewidocznym systemem mocowania. O ile w przypadku drewna nie jest to szczególnie wielkie wyzwanie, to inne materiały mogą sprawić już pewne trudności np. zwykłe płyty laminowane.
Dlatego decydując się na dany materiał warto mieć na uwadze jego wagę, wytrzymałość, długość oraz szerokość. Niekiedy problemy może sprawić łączenie materiału na długości, a także estetyka wykonanego połączenia.
Warto pamiętać również o wytrzymałości ściany, na której instalowane jest półka, która również powinna charakteryzować się odpowiednimi właściwościami wytrzymałościowymi.